SIMBOLIKA

Greimo šimtmečio proga jo veidas, vardas ir idėjos tampa bendra atmintimi. Šiame puslapyje pristatome įvairius jo garbei skirtus memorialinius gestus ir objektus.

SIDABRO MONETA

Lietuvos bankas išleido naują kolekcinę sidabro monetą, skirtą Algirdo Juliaus Greimo 100-osioms gimimo metinėms. Šios monetos nukaldintos iš 925 prabos sidabro!

© Rolandas Rimkūnas

PAŠTO ŽENKLAS

Algirdo Juliaus Greimo šimtosios gimimo metinės pasitiktos jam skirtu pašto ženklu. Pašto ženklą sukūrė dailininkė Aušrelė Ratkevičienė, jis priklauso tęstinei serijai „Garsūs pasaulio žmonės, kilę iš Lietuvos“. Pašto ženklo tiražas – 200 000 egzempliorių, nominalas – 0,39 €.

KALENDORIUS

Semiotinį Greimo metų kalendorių sudaro dvylika kartono lakštų: kiekvienas mėnuo pateikia su laiku susijusių Algirdo Juliau Greimo minčių iš studijos Apie netobulumą (1987). Kalendorius grįstas dviem laiko analizei svarbiais Greimo semiotikos principais: semiotiniu kvadratu ir aspektualumu. Iš dvylikos lakštų dėliojant visų metų vaizdą, reikia vadovautis judėjimo semiotiniu kvadratu logika: žiemą paneigia pavasaris, vedantis į vasarą, iš jos patenkama į ją neigiantį rudenį, grąžinantį prie žiemos. Sudėliojus lakštus pagal semiotinio kvadrato principus, kitoje jų pusėje įrašyti citatos fragmentai tampa perskaitoma Greimo citata.

© Lietuvos Nacionalinė UNESCO komisija
© Gintautė Žemaitytė, Aušra Lisauskienė

PARODA

Parodoje „Pasaulis semiotiko akimis“ susipina Algirdo Juliaus Greimo semiotika ir jo asmenybė. Parodą sudaro dvi dalys: optinė instaliacija Semiotizatorius ir trys pasakojimai apie Greimo gyvenimo vaidmenis, jo semiotikos mokyklą ir kelias svarbias semiotines sąvokas. Paroda sukurta bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline UNESCO komisija. Parodos kūrėjų komanda: Gintautė Žemaitytė, Justinas Dūdėnas, Aušra Lisauskienė, Paulius Jevsejevas, Jurgis Dagelis, Miglė Anušauskaitė, Dmitrij Gluščevskij, Austėja Oržekauskienė, Milda Valančiauskienė.

1 GREIMAS

Algirdas Julius Greimas didžiavosi, kad jo parašytą „Senosios prancūzų kalbos žodyną“ (1968) studentai vadino tiesiog Greimu. „Duokite man Greimą“, prašydavo jie bibliotekininkų. A. J. Greimo semiotikos ir literatūros teorijos centro užsakymu Lietuvos monetų kalykla nukaldino 300 suvenyrinių 1 greimo monetų. Monetos autorius – grafikas Petras Repšys. Monetos averse pateiktas įrašas „1 greimas”, reverse – Greimo portretas. Moneta nukaldinta iš vario ir nikelio lydinio. Jos skersmuo – 33 mm.

GREIMO BIUSTAS

Algirdo Juliaus Greimo biustas, stovintis prie Šiaulių universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto, buvo atidengtas 2017 m. rugsėjo 6 d. Biusto autorius – šiaulietis skulptorius Gintautas Lukošaitis.

PLAKATAI

Vilniaus miestą papuošė simboliniai Greimo šimtmečio plakatai. Įvairiose Lietuvos sostinės erdvėse eksponuotus plakatus kūrė semiotikės Daiva Saukė ir Giedrė Smolskaitė.